img

9 angielskich słów, które pochodzą z innych języków

Język angielski jest dość zróżnicowany jeśli chodzi o słownictwo. Znajdziemy w nim wszelkiego rodzaju rzeczy, które zostały zapożyczone z innych języków świata. W tym artykule chciałbym omówić dziewięć ciekawych słów, które zostały zaadoptowane do języka angielskiego z innych języków.

Dla wizualnej pomocy możemy sięgnąć do pomocnej infografiki.

Zaczynajmy!

  • Orangutan

Okazuje się, że słowo orangutan nie ma nic wspólnego z czerwono-pomarańczowym futrem tych zwierząt. W rzeczywistości słowo to oznacza "człowieka lasu", od malajskich słów orang (człowiek) i (h)utan (las).

Czy wiesz o tym?

  • Gejzer

To drugie słowo - gejzer - jest nam dobrze znane. To angielskie słowo oznaczające wybuchające gorące źródło pochodzi od gejzeru w południowo-zachodniej Islandii o nazwie Geysir. Okazuje się, że nazwa jednego gorącego źródła stała się słowem określającym każde z tych zjawisk przyrodniczych na świecie. Zabawne!

  • Algebra

Być może wiesz, że słowo algebra pochodzi z języka arabskiego. Termin ten powstał od tytułu dzieła arabskiego matematyka Al-Khwarizmi Al-Jabr-al-muqabala. Tłumaczenie z języka arabskiego oznacza "ponowne połączenie rozbitych części".

[subskrypcja_formularza]

  • Hoosegow

Niewiele osób słyszało to slangowe słowo. A hoosegow to więzienie lub areszt, i najprawdopodobniej pochodzi od meksykańskiego słowa juzgaoktóre oznacza trybunał lub sąd. W języku hiszpańskim, juzgar oznacza "potępić".

  • Aardvark

Jest to niezwykłe słowo, które oznacza "afrykański mrówkojad".

Aby uciec przed palącym afrykańskim słońcem, mrówkojad zagrzebuje się w ziemi. Nie jest więc zaskakujące, że jego nazwa pochodzi od duńskiego "ziemna świnia". Słowa w języku duńskim to. aard (ziemia) i vark (świnia).

  • Hazard

W średniowieczu hazard nazywany był m.in. hasar. Ten termin z języka starofrancuskiego ewoluował w bardziej abstrakcyjne znaczenie, "zdarzenia w życiu", które Brytyjczycy zmienili na "ryzyko" i "niebezpieczeństwo".

  • Tycoon

Chociaż w języku japońskim słowo to oznacza "wielkiego księcia" lub "głównodowodzącego", w języku angielskim nabrało znaczenia bardzo bogatego i wpływowego człowieka, takiego jak "potentat przemysłowy".

Nie brzmi to źle, prawda?

  • Tarantula

Włoskie słowo tarantolo oznacza "z Taranto", w odniesieniu do miasta w północnych Włoszech, gdzie występują wilcze pająki (z podgrupy Entelegynae pająków araneomorph), które angielscy użytkownicy nazywają teraz tarantulami.

  • Brainwashing

To słowo nie ma najmilszej konotacji.

Pochodzi z chińskiego xĭ năo co dosłownie oznacza "pranie mózgu", gdzie oznacza "pranie", oraz oznacza "mózgi". Słowo to weszło do słownictwa angielskiego w latach 50. XX wieku, aby opisać to, co robiono z koreańskimi jeńcami wojennymi.

Po wojnie koreańskiej termin "pranie mózgu", z wielu powodów, nabrał zupełnie innego znaczenia i był stosowany do wszystkich możliwych metod przymusowej perswazji, w tym do stosowania propagandy politycznej i obróbki ideologicznej.

Nie rozwodźmy się jednak nad negatywnymi zjawiskami.

Lepiej przeczytać artykuł o tym, jak zapamiętać słowa w języku angielskim.

Polub ten artykuł i nie zapomnij powiedzieć o nim innym.

Powodzenia w nauce języka angielskiego!

Klaudia Zielińska

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również