img

Co to znaczy "ghosting"?

Czy kiedykolwiek byłeś ghostowany? A może to ty byłeś ghosterem? Jeśli nie spotkałeś się wcześniej z tymi warunkami, możesz pomyśleć, że te pytania mają coś wspólnego z paranormalny zwłaszcza, że publikacja tego stanowiska zbiega się w czasie Halloween .Wieczór, w którym dzieci w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii często przebierają się za duchy, czarownice i inne. Upiorny postacie i iść sztuczka lub leczenieGhosting w tym sensie w rzeczywistości nie odnosi się dosłownie do objawienia odraz Duchy choć to nie znaczy, że bycie upiornym nie zostawi cię... nawiedzony przez emocjonalny skutki uboczne. Akt upioru polega na gwałtownie wycofujący się od wszelkiej komunikacji z partnerem lub przyjacielem, oraz Tym samym kończąc związek - z ghosterem w tym scenariusz będąc osobą, która celowo "znika".

 

Jak pokazano na tych przykładach, duch może upichcić zarówno związek, jak i osobę:

Nie tylko go zostawiła, ale też od razu go upiła. ... jeżeli twój bestia właśnie upiła cię dla kogoś, upewnij się, że powiesz mu, szczerze mówiąc, o swoich uczuciach. Upiornałem mój ostatni związek.

Dowody z naszego korpusu (= baza danych języka, której używamy do śledzenia użycia słów) ujawniają, że przyimek na nim jest czasem dodawany, zamieniając wyrażenie na czasownik frazowy:

Skarżył się, że dziewczyny się na niego zjawiają i stawiają go na nogi.

Możesz być zaskoczony, że zanim zmaterializowało się to znaczenie ducha, słowo to miało już dwa zmysły czasownika. Upiór w książce lub utworze pisanym oznacza upiór (lub napisanie go dla kogoś kto następnie publikuje go jako własny):

Ujrzał autobiografię sławnego przedwojennego piłkarza...

W swojej intrygującej formie, czasownik duch może również oznaczać przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego bez wydawania dźwięku:

Upiły się w gładkich wodach rzeki.

Najnowsze użycie ducha prawdopodobnie wywodzi się z faktu, że duch bierze na siebie podobną do ducha jakość bycia obecnym ale nieosiągalnym. Ghost Mode, funkcja w Snapchat, również gra na tej idei. Włączenie tego trybu uniemożliwia innym użytkownikom zobaczenie twojej lokalizacji, co w pewnym sensie czyni cię "niewidzialnym".

Oczywiście, jak jestem pewien, że każdy powyżej dwudziestego roku życia potwierdzi, zjawisko duchów istniało na długo przed tym, jak zaczęliśmy używać tego słowa do jego opisu. Jednak być może nie jest to przypadek, że ghosting stał się gorącym tematem w tej cyfrowej erze, kiedy wielu daterów używa internetowych aplikacji randkowych i stron internetowych, które nie tylko ułatwiają spotkanie z potencjalnymi kumplami, ale być może także ułatwiają zniknięcie w eterze, kiedy to nie wychodzi.

Ghosting nie jest bynajmniej jedynym słowem o przerażających skojarzeniach, które wejdą w życie wraz z pojawieniem się aplikacji randkowych online i aplikacji. Weźmy, na przykład, czasownik haunt. Jak możesz już wiedzieć, kiedy mówi się, że duch kogoś nawiedza, jest on regularnie widziany lub słyszany przez tę osobę:

Powiedział, że wróci, by ją nawiedzać.

Coraz częściej jednak, czasownik haunt jest używany w kontekście relacji. Jeżeli duch z twojej romantycznej przeszłości nawiedza cię, ta osoba ostatnio pojawiła się ponownie w twoim życiu (lub metaforycznie "wróciła by cię nawiedzać") poprzez jakąś pośrednią formę interakcji, taką jak lubienie postu na jednym z twoich kanałów mediów społecznościowych. Praktyka ta znana jest również jako zombieing, polegająca na półhumorystycznym porównaniu ducha i zombie - w tym sensie fikcyjne stworzenie często przedstawiane jako wracające z martwych.

Ponieważ świat randek nadal rozwija się w nieco przerażającym tempie, może się okazać, że nie są to jedyne nowe terminy, które można dodać do listy słownictwa randki.

Justyna Kalinowska

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również