img

Jak nauczyć się języka włoskiego: przewodnik krok po kroku od podstaw do biegłości

Wielu entuzjastów języków obcych interesuje się językiem włoskim. Nic dziwnego, skoro jest to język tak piękny, rytmiczny i romantyczny. Wystarczy wypowiedzieć na głos te słowa - amore, tesoro, dolcezza, bellissima. Nawet jeśli nie wiesz, co one oznaczają, brzmią jak muzyka dla Twoich uszu.

Ludzie wymieniają różne powody, dla których nauka włoskiego warto, ale nie ma jednego sposobu na osiągnięcie płynności. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze etapy, które będziesz musiał pokonać w miarę postępów w nauce tego języka. Zanim jednak zaczniemy, odpowiedzmy na często zadawane pytanie.

Czy łatwo jest nauczyć się włoskiego??

Popularna opinia głosi, że włoski jest jednym z najłatwiejszych języków do opanowania, szczególnie dla osób posługujących się językiem angielskim. Wynika to z faktu, że te dwa języki mają wiele wspólnego ze względu na swoje łacińskie pochodzenie, więc można je opanować naprawdę szybko.

Wraz z francuskim, hiszpańskim i portugalskim włoski należy do rodziny języków romańskich. Znajomość przynajmniej jednego z nich da Ci ogromny przewagę na drodze do biegłości językowej.

La bella lingua (piękny język) ma wiele podobieństw w słownictwie do języka angielskiego. Co więcej, jego gramatyka jest uważana za prostszą od angielskiej, a wymowa jest również łatwa do nauczenia. Jednak, tak jak w przypadku każdej nauki języka obcego, trzeba poświęcić czas i wysiłek, aby opanować swoje umiejętności.

Właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi Preply. Nasza platforma edukacyjna nie tylko dostarcza przydatnych wskazówek dotyczących nauki języka, ale również oferuje lekcje 1 na 1 z rodowitymi Włochami z całego świata. Wszystkie sesje z korepetytorem odbywają się online, dzięki czemu możesz znacznie zaoszczędzić swój czas. Wystarczy wejść do naszej wirtualnej klasy, aby rozpocząć lekcję. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją podróż językową?

Znajdź mojego korepetytora z włoskiego

Dlaczego warto uczyć się włoskiego?

Podróże. Włochy to nie tylko język romansów, ale mają też wiele do zaoferowania, zarówno dla turystów, jak i przedsiębiorców. Krajobrazy, starożytne zabytki, znane na całym świecie miejsca dziedzictwa kulturowego i fascynujące wybrzeża - jest wiele do zobaczenia, ale po angielsku mówi się tylko w centrach turystycznych, takich jak Mediolan, Wenecja, Rzym czy Florencja. Znajomość języka włoskiego pozwoli Ci wybrać się na wycieczki do mniej znanych, wyjątkowych miejsc. Dzięki temu Twoje doświadczenie turystyczne będzie o wiele bardziej satysfakcjonujące i autentyczne, jeśli będziesz znał język.

Biznes. Włochy są ośrodkiem biznesowym. Najważniejsze gałęzie przemysłu w tym kraju to moda, samochody, elektronika i biżuteria. W związku z tym język może być kluczem do znalezienia partnerów biznesowych i otwarcia możliwości inwestycyjnych.

Kultura. Poza biznesem Włochy są miejscem narodzin renesansu, opery, wyjątkowej kuchni, a także wybitnych postaci, takich jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Fellini. Jeśli chcesz przeżyć autentyczne doświadczenie, takie jak podróż do Lombardii bez przewodnika - znajomość języka włoskiego będzie przydatna.

Na stronie nauka włoskiego onlinewyznaczenie sobie jasnych celów jest niezbędne, aby pozostać skupionym i zmotywowanym. Dobrze jest mieć na uwadze cele ogólne, takie jak osiągnięcie biegłości językowej. Ale małe, łatwe do osiągnięcia cele pozwolą Ci osiągnąć więcej. Dlatego zapisz je, abyś mógł poruszać się krok po kroku.

Jak łatwo nauczyć się włoskiego??

Zdobycie biegłości w języku obcym to długa podróż, więc uzbrój się w motywację i przeczytaj ten przewodnik, który z pewnością ułatwi Ci dobry start.

[subscription_form]

Stwórz łatwy do zrealizowania plan

Jak szybko nauczyć się włoskiego?? Żadne osiągnięcie nie jest możliwe w jeden dzień. Dlatego lepiej jest opracować plan nauki krok po kroku. Pomoże Ci on zorganizować czas i pokaże, na jakim etapie postępów jesteś.

  • Zdecyduj, ile godzin tygodniowo chcesz poświęcić na naukę języka. Jeśli Twoim celem jest szybka nauka włoskiegoto powinieneś wiedzieć, że trzymanie się terminów przynosi szybsze rezultaty. Upewnij się więc, że wiesz, ile czasu możesz poświęcić na naukę włoskiego. Najlepiej, jeśli będą to co najmniej trzy godziny tygodniowo.
  • Każdego dnia zarezerwuj sobie czas na sesje nauki. Niezależnie od tego, czy uczysz się w podróży, podczas przerwy na kawę czy po pracy, upewnij się, że możesz być skupiony przez cały czas.
  • Trzymaj się swojego planu zajęć! To Twój najlepszy przyjaciel w nauce języka. I nie chcesz zawieść swoich przyjaciół. Dlatego trzymaj się swojego planu i wykorzystuj każdą okazję do ćwiczeń.

Jak często uczysz się włoskiego? Nawet jeśli masz napięty grafik, lepiej zacznij uczyć się regularnie, jeśli chcesz szybko zobaczyć dobre wyniki.

Zacznij od alfabetu i systemu dźwiękowego

Włoskie ABC jest podobne do angielskiego. Nie natkniesz się więc na żadne dziwne litery, jednak brzmią one inaczej niż w języku angielskim. Włoski alfabet składa się z 21 liter: pięciu samogłosek (a, e, i, o, u) i 16 spółgłosek.

W przeciwieństwie do wielu innych języków, zasady wymowy włoskiej są spójne. Większość słów wypowiada się tak, jak się je pisze. Wyjątki są nieliczne, więc gdy poznasz zasady, będziesz mógł pewnie mówić i czytać.

Zauważysz również, że podwójne litery są wymawiane silniej i mocniej akcentowane. Bez względu na pozycję w wyrazie, wszystkie litery wymawia się tak samo, z wyjątkiem c, g (w zależności od następującej po nich samogłoski) oraz s, z (mogą być dźwięczne). Takie litery, jak j, k, w, xoraz y są używane rzadko i można je znaleźć tylko w słowach pochodzenia angielskiego.

Przećwicz podstawy gramatyki

Jak długo trzeba się uczyć włoskiej gramatyki? W przeciwieństwie do systemu dźwiękowego, nauka gramatyki włoskiej zajmie Ci najprawdopodobniej kilka miesięcy. Dobrze jest zacząć od podstaw i zbudować solidne fundamenty, zanim zagłębisz się w bardziej skomplikowane schematy gramatyczne.

Oto kilka prostych kwestii, które warto poruszyć podczas pierwszych kroków:

  • Kolejność słów. Podobnie jak w języku angielskim, włoskie zdania mają kolejność podmiot-rzeczownik-rzeczownik. Oznacza to, że możesz przekształcić angielskie zdania na włoskie, zamieniając miejscami poszczególne słowa. Zauważysz również, że pozycja innych słów w zdaniu nie jest ograniczona.
  • Artykuły i rzeczowniki. Włoskie rzeczowniki mają przypisaną płeć i rodzajniki. Rodzajnik określa, czy rzeczownik jest rodzaju męskiego czy żeńskiego, w liczbie pojedynczej czy mnogiej.
  • Czasowniki. Język włoski ma trzy główne grupy czasowników, w zależności od ich końcówki bezokolicznikowej. Są to -are, -erei -ire czasowniki. Każda grupa ma zasady koniugacjiktóre musisz zapamiętać.
  • Przymiotniki. Włoski jest językiem opisowym, a przymiotniki odgrywają w nim ogromną rolę. Z gramatycznego punktu widzenia, przymiotnik zgadza się co do płci i liczby z rzeczownikiem i ma kilka form.

Zbuduj swój zasób słownictwa

Prawdopodobnie słyszałeś już kilka podstawowych słów i zwrotów włoskich - takich jak dobrze znane ciao, arrivederci czy buongiorno. Jeśli chcesz szybko poszerzyć zasób słownictwa, powinieneś zacząć od najczęściej używanych włoskich słów, których możesz używać na co dzień. Stosuj je w praktyce, a w krótkim czasie zaczniesz mówić z pewnością siebie. Miej pod ręką notatnik, aby zapisywać nowe słowa i powtarzać te, które już znasz.

Mamy korepetytorów online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Spraw, by włoski stał się zabawą

Istnieje wiele sposobów, aby nauczyć się języka włoskiego nie nudząc się przy tym. Rozważ liczne podcastypodcasty, filmy wideo z prawdziwymi użytkownikami języka włoskiego na YouTube, flashcards, aplikacje i podręczniki, które pomogą Ci ćwiczyć każdego dnia. Nauka poprzez teksty piosenek, gry, wiadomości i filmy jest również przydatna do poprawy płynności.

Stwórz wokół siebie małe Włochy

Rozmawiając z mieszkańcami i poznając ich tradycje, bardzo szybko będziesz w stanie mówić po włosku z większą pewnością siebie. Jednak podróże zagraniczne nie zawsze są dostępne dla wszystkich. Jeśli nie masz możliwości wyjazdu do Włoch, najlepszym najlepszy sposób na naukę włoskiego jest zanurzenie się w języku, gdziekolwiek jesteś.

Na przykład, możesz mówić lub czytać na głos i nagrywać się, aby poprawić swoją wymowę. Możesz również pisać podpisy na Instagramie lub tweetować po włosku, używając prostych zwrotów. Kiedy już nabierzesz odpowiedniego słownictwa, możesz używać go w rozmowach z rodzimymi użytkownikami języka.

Jeśli w Twojej okolicy nie ma nikogo, kto mógłby ćwiczyć język włoski, aplikacja Preply umożliwia naukę włoskiego online poprzez prywatne korepetycje z native speakerami. Wszystkie lekcje odbywają się online za pośrednictwem czatu wideo, dzięki czemu można uczyć się z dowolnego urządzenia, kiedy tylko ma się na to ochotę. Dzięki indywidualnemu planowi nauki, Preply ułatwia śledzenie postępów w nauce. Dlaczego więc nie zacząć uczyć się od razu?

Justyna Kalinowska

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również