img

300 najczęściej występujących angielskich słów (i jak się ich szybko nauczyć)

Jedną z najbardziej onieśmielających rzeczy w nowym języku jest ogromna liczba słów, których trzeba się nauczyć. Język angielski ma ponad 100 000 rodzin słówktóre są słowami o tym samym źródłosłowie (np. "played", "playful" i "playing", które wszystkie mają wspólny źródłosłów "play"). Każdego dnia przybywa też około trzech nowych słów... niesamowite!

Badania pokazują jednak, że nie ma powodu do strachu. Dlaczego? Ponieważ będziesz w stanie zrozumieć ok. 65% wszystkich materiałów pisanych w języku angielskim, używając tylko 300 najczęściej używanych słów.

300 najczęściej występujących słów w języku angielskim

Poniżej zebraliśmy najczęstsze angielskie słowa, podzielone na główne klasy słów (czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki i przysłówki) oraz cztery kolejne klasy słów (przyimki, zaimki, spójniki i kontrakcje). Jeśli zauważysz, że niektóre słowa powtarzają się na tych listach, nie zapominaj, że wiele angielskich słów może należeć do więcej niż jednej klasy.

Najczęściej używane czasowniki w języku angielskim

Czasowniki to słowa "czynnościowe", które wyrażają konkretną czynność. Najczęściej spotykane angielskie czasowniki to:

is was are be have
had były can said use
do will would make like
has look write iść see
could been call am find
did get przyjść made may
take know żyć give myśleć
powiedzieć help tell follow came
chcieć show set put robi
musi ask poszedł czytać need
poruszać się spróbować zmienić grać zaklęcie
znaleziono uczyć się uczyć się powinno dodać
prowadzić zacząć thought zobaczyć turn
może zamknąć wydawać się otworzyć zacząć
got run chodzić zaczyna się rosnąć
wziąć nosić słyszeć stop tęsknić
eat watch let ciąć rozmawiać
być leave

Najczęściej występujące rzeczowniki w języku angielskim

Rzeczowniki to słowa, które nazywają coś - osobę, miejsce lub rzecz. Najczęściej spotykane rzeczowniki w języku angielskim to:

word time number way people
woda dzień część dźwięk praca
miejsce rok z powrotem rzecz nazwa
zdanie człowiek linia chłopiec farma
koniec mężczyźni ziemia dom ręka
zdjęcie powietrze zwierzę dom strona
litera punkt matka odpowiedź Ameryka
świat żywność kraj roślina szkoła
ojciec drzewo miasto ziemia oko
głowa historia przykład życie papier
grupa dzieci strona stopy samochód
mila noc morze rzeka państwo
książka pomysł twarz Indie dziewczyna
góra lista piosenka rodzina
Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Najczęściej występujące przymiotniki w języku angielskim

Przymiotniki to słowa używane do opisywania rzeczowników lub zaimków. Najczęściej występujące angielskie przymiotniki to:

he a one all an
each inne wiele some dwa
więcej długo nowy little najbardziej
dobry świetny dobrze średnia stary
any same trzy małe inny
duży duży nawet taki inny
rodzaj wciąż wysoko każdy własne
światło pozostawione kilka dalej trudno
oba ważne biały cztery drugi
wystarczająco powyżej młody

Najczęściej występujące przysłówki w języku angielskim

Przysłówki są używane, aby zmienić znaczenie czasownika, przymiotnika lub innego przysłówka. Poza najpopularniejszymi przysłówkami wymienionymi poniżej, przysłówki można zazwyczaj rozpoznać, szukając słów zakończonych na '-ly'. Najpopularniejsze angielskie przysłówki to:

nie when there how up
out następnie więc nie najpierw
teraz tylko bardzo just gdzie
dużo przed zbyt także wokół
dobrze tutaj dlaczego ponownie poza
dalej w pobliżu poniżej ostatni nigdy
zawsze razem często raz później
daleko naprawdę prawie czasami soon

Najczęściej występujące przyimki w języku angielskim

Przyimki to słowa, które łączą rzeczowniki, zaimki lub wyrażenia z innymi słowami w zdaniu. Najczęściej spotykane angielskie przyimki to:

of to in for na
z na z przez o
into w dół nad po through
pomiędzy pod wzdłuż do bez

Najczęściej występujące zaimki w języku angielskim

Zaimki to słowa, które zastępują rzeczowniki. Używa się ich, aby uniknąć powtarzania rzeczowników w kółko, dzięki czemu zdania są łatwiejsze do zrozumienia. Najczęściej spotykane zaimki w języku angielskim to:

you that it on jego
oni I this co my
twój które ona ich them
these jej on mój who
jego ja nasz nas coś
te

Najczęściej występujące spójniki w języku angielskim

Spójniki łączą ze sobą słowa, zdania i klauzule. Najczęściej używane spójniki w języku angielskim to:

and as lub ale
if niż because while

Najczęściej występujące kontrakcje w języku angielskim

Skróty to skrócone wersje wyrazów, w których wycina się litery i zastępuje je apostrofem ('). Najczęściej spotykane angielskie kontrakcje to:

it's don't

4 świetne sposoby na naukę nowych angielskich słów

Teraz, gdy znasz już słowa, których potrzebujesz, aby zacząć, następnym krokiem jest zadanie sobie pytania: "Jak mogę się ich nauczyć?". Spójrz poniżej na nasze najważniejsze wskazówki, aby poszerzyć swój zasób słownictwa w języku angielskim.

Użyj flashcards

Czy flashcards są nadal użytecznym sposobem nauki języka?

Krótka odpowiedź brzmi: tak! Dłuższa odpowiedź brzmi: tak, ale powinny one być używane jako wsparcie dla innych działań związanych z nauką. Flashcards pomagają w nauce nowego słownictwa poprzez powtórzenie, powtórzenie, powtórzenie. Skupiając się bardziej na tym, czego nie znasz, możesz zbudować nowe połączenia w swoim umyśle i poprawić zapamiętywanie nowych słów. Sprawdzanie się z kartami flash jest również bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy spojrzysz wstecz na liczbę nowych angielskich słów, które opanowałeś!

Aplikacje do nauki fiszek pozwalają określić, nad którymi słowami musisz jeszcze popracować, a które już znasz. Niektóre z nich to

  • Memrise: Sprawdź swoją wiedzę dzięki tej wciągającej aplikacji do karteczek z interaktywnymi funkcjami. Dowiedz się więcej o zaletach Memrise vs Rosetta Stone w naszej recenzji.
  • Quizlet: Ucz się języka docelowego za pomocą gotowych flashcards lub stwórz własne.
  • Preply: Importuj słówka, którymi dzielił się Twój korepetytor podczas lekcji online lub dodaj dowolne słówko, którego chcesz się nauczyć!

Napisz pamiętnik

Innym świetnym sposobem na poszerzenie zasobu słownictwa w języku angielskim jest codzienne pisanie pamiętnika.

Pisząc pamiętnik, uczysz się i utrwalasz najczęściej używane słowa w życiu codziennym. Dowiesz się również, jakich słów brakuje w Twoim słownictwie. W miarę upływu dni będziesz mógł cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak wielkie postępy poczyniłeś i jakich nowych słów się nauczyłeś. Takie obserwowanie swoich postępów jest niezwykle motywujące i sprawia, że nadal się uczysz!

Jeśli uczysz się najbardziej popularnych słów w języku angielskim, pamiętnik jest wspaniałą techniką używania tych słów w kontekście. Spróbuj!

Ćwiczenie poprzez mówienie

Kiedy już nauczysz się najbardziej powszechnych angielskich słów, masz mnóstwo materiału, aby rozpocząć prawdziwą rozmowę po angielsku.

Możesz nauczyć się tak wiele, rozmawiając z ludźmi na aplikacje do wymiany językowejprzyjaciółmi, członkami rodziny i podczas lekcji 1 na 1 z ekspertem - nauczycielem języka angielskiego. W rzeczywistości badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Montrealu wykazały, że powtarzanie słów na głos do innej osoby jest bardziej skuteczne w zapamiętywaniu niż mówienie ich na głos do siebie.

Im więcej będziesz rozmawiać z innymi ludźmi, tym częściej będziesz używać najczęściej używanych angielskich słów, a także tym bardziej rozwinie się Twoja płynność i pamięć. Będziesz z pewnością popełniać błędy podczas mówienia. Ale im więcej błędów popełnisz, tym szybciej zauważysz postępy!

Tworzenie własnych list słów

Przed sporządzeniem listy słówek, zadaj sobie to kluczowe pytanie: "Na co będę poświęcać czas, używając tego języka?".

Mając to pytanie w głowie, możesz stworzyć własne listy słówek, które skupią się na słownictwie, którego będziesz potrzebować na co dzień. Na przykład, jeśli pracujesz w finansachbędziesz musiał używać słowa "aktywa" o wiele częściej niż "kwiaty". Jeśli nadal spotykasz się z często używanymi słowami, czy to w pracy, z przyjaciółmi, czy w czytanych opowiadaniach w języku angielskim, zapisuj je!

Twórz własne listy słówek w arkuszu kalkulacyjnym, notatniku lub aplikacji i aktualizuj je za każdym razem, gdy poznasz nowe ważne słowo.

Dlaczego wcale nie potrzebujesz tak wielu słów, jak myślisz

Czy słyszałeś kiedyś o zasadzie 80/20? Ta fascynująca idea jest dobrze znana w ekonomii i biznesie. Wyjaśnia, że w przypadku wielu umiejętności 20% Twojego czasu i energii generuje 80% Twoich wyników. Tę samą zasadę można zastosować również do nauki języków obcych.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się badaniom doktora Edwarda Fry 'a,który zebrał najczęściej używane angielskie słowa do swojej książki Dr. Fry's 1000 Instant Words. Odkrył on, że 25 najczęściej używanych słów pojawia się w ponad 30% materiałów pisanych w języku angielskim. Pierwszych 100 słów jest używanych w około 50%, a pierwszych 300 w około 65%. Wyniki badańdr Fry'a oznaczają , że znając300 najczęściej używanych słów, można zrozumieć większość tekstów napisanych w języku angielskim

.

Kiedy rozmawialiśmy z Olly Richardsem (który zna osiem języków obcych), dowiedzieliśmy się, że nauka najczęściej występujących słów jest pierwszym krokiem, jaki podejmuje, aby

szybko nauczyć się każdego języka. Powiedział on:

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że gdy używasz naprawdę prostych dialogów, będą one zawierały 100 lub 200 najczęściej używanych słów w języku, które są używane przez ponad 50% czasu. Jeśli więc nauczysz się 100 najpopularniejszych słów w danym języku, będziesz rozumiał 50% wszystkiego, co usłyszysz. Kiedy ludzie słyszą to po raz pierwszy, są zdumieni!

Niewiarygodne, prawda?

Naucz się potrzebnego słownictwa z korepetytorem

Omówiliśmy już kilka skutecznych taktyk uczenia się nowego słownictwa. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek, które pomogą Ci poszerzyć zasób słownictwa, sprawdź artykuł na temat jak zapamiętywać nowe słowa po angielsku.

Jednakże, badania pokazują, że najszybszym sposobem uczenia się nowych słów i mówienia w danym języku jest (co nie jest zaskoczeniem) mówić w nim! Dlatego też nauka z korepetytorem online może przenieść Twój angielski na wyższy poziom. Z własnym korepetytorem będziesz mówić od pierwszej lekcji i szybko zrozumiesz, jakich słów brakuje w Twoim słownictwie. Korepetytor opracuje również plan, dzięki któremu będziesz mógł poszerzyć swój zasób słownictwa.

Nie ma nic bardziej motywującego niż obserwowanie, jak Twój zasób słownictwa rośnie z 300 prostych słów do 600, a nawet więcej. Zanim się obejrzysz, będziesz pewnie budować zdania!

Marcin Jaworski

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również