img

Przewodnik po koniugacjach w języku hiszpańskim

Każdy, kto uczył się hiszpańskiego wie, że jednym z największych wyzwań jest rozgryzienie wszystkich hiszpańskich koniugacji czasowników. Ale nie pozwól, by zepsuły Ci one dzień!

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez hiszpańskich koniugacji, zaczynając od najczęstszych czasów czasowników i podstawowych zasad, które pomogą Ci przejść do bardziej zaawansowanego użycia czasowników.

Dlaczego nauka koniugacji jest tak ważna

Koniugacja czasowników pozwala nam opisać różne sytuacje i wydarzenia w najbardziej dokładny sposób. W rzeczywistości koniugacja jest procesem zmiany formy czasownika tak, aby zgadzała się z jego tematem. Na przykład, zmieńmy podmiot w poniższym zdaniu:

I have książkę.

Monika ma książkę.

Aby odmienić "have" z nowym podmiotem, musimy przekształcić go w "has". Końcówka szczególna czasownika wskazuje kto wykonuje czynność i wskazuje kiedy czynność ma miejsce.

Koncepcja hiszpańskiej koniugacji czasowników jest bardzo podobna do tej w języku angielskim. Jeśli wychowałeś się mówiąc po angielsku, możesz odmieniać czasowniki w sposób naturalny. Jednak w języku hiszpańskim jest to o wiele bardziej skomplikowane.

Bez wątpienia zrozumienie, jak odmieniać różne typy czasowników, może być najbardziej stresującą częścią nauki języka. Kluczem do opanowania koniugacji czasowników jest praktyka. Zacznijmy więc od podstaw: najczęściej używane czasy, czasowniki regularne i niektóre z najpopularniejszych czasowników nieregularnych.

Jeśli nie masz czasu lub wystarczającej motywacji, aby uczyć się języka samodzielnie, korepetycje online są tym, czego potrzebujesz, aby osiągnąć oczekiwane postępy. W serwisie Preply znajdziesz setki korepetytorów języka hiszpańskiego, którzy udzielają prywatnych lekcji za pośrednictwem łatwego w użyciu czat wideo. Wybierz preferowanego specjalistę i umów się na pierwszą lekcję w czasie, który najbardziej ci odpowiada. Po pierwszej lekcji otrzymasz indywidualny plan nauki dostosowany do Twojego aktualnego poziomu zaawansowania.

Potrzebujesz pomocy z koniugacją? Znajdź korepetytora, który wyjaśni Ci specyfikę hiszpańskiej gramatyki.

Jak odmieniać hiszpańskie czasowniki

W języku hiszpańskim końcówka czasownika zmienia się w zależności od czasu, osoby i liczby. Zgodnie z hiszpańska koniugacja reguł, różne formy czasownika są tworzone poprzez usunięcie końcówki bezokolicznika, np. -ar, -erlub -iri zastępując je odpowiednią końcówką, która określa, kto wykonuje daną czynność, w zależności od czasu i nastroju (oznajmujący, podrzędny lub rozkazujący).

Aby poprawnie odmienić hiszpańskie czasowniki, powinieneś zwrócić uwagę na:

Rodzaje hiszpańskich bezokoliczników

Bezokolicznik jest czasownikiem niekoniugowanym, ponieważ nie ma określonego podmiotu. Jak wiesz, bezokoliczniki w języku angielskim występują ze słowem "to". Oto jak wygląda koniugacja angielskiego czasownika:

to be - I am

mieć - on ma

mówić - ona mówi

czytać - my czytamy

to write - oni piszą

W porównaniu do angielskich bezokoliczników, hiszpańskie bezokoliczniki składają się tylko z jednego słowa. Jak wspomniano powyżej, wszystkie bezokoliczniki w języku hiszpańskim mają jedno z następujących zakończeń: -ar, -er, lub -ir. Na przykład:

ser/estar - być

tener - mieć

hablar - mówić

leer - czytać

przepisaćir - pisać

Aby odmienić bezokolicznik, należy usunąć dwie ostatnie litery i dodać odpowiednią końcówkę.

Wykonawca czasownika

Odmieniając czasowniki w języku hiszpańskim, należy określić, kto wykonuje daną czynność. Istnieje 8 możliwych zaimków osobowych:

Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Pierwsza osoba yo nosotros, nosotras
Druga osoba (nieformalna) vosotros, vosotras
Druga osoba (formalna) usted ustedes
Trzecia osoba él, ella ellos, ellas

Chociaż jest 8 możliwych wykonawców, jest tylko 6 form Koniugacja czasownika hiszpańskiego. Zwróć uwagę, że él/ella oraz usted jak również ellos/ellas oraz ustedes mają te same formy.

Rodzaje nastrojów w języku hiszpańskim

Nastrój jest kategoria gramatyczna która odnosi się do różnych sposobów, w jakie może być wyrażona akcja czasownika. W języku hiszpańskim istnieją 3 tryby: oznajmujący, przypuszczający i rozkazujący. Każdy z nich ma inne funkcje i może być odmieniany (oprócz imperatywnego) w różnych czasach.

The nastrój oznajmujący jest używany do mówienia o czynnościach, wydarzeniach lub stanach, które są pewnymi faktami lub są uważane za prawdziwe. Jest to najczęściej używany nastrój, więc w tym artykule użyjemy przykładów koniugacji trybu oznajmującego.

The nastrój podrzędny jest używany do opisywania reakcji i wyrażania emocji lub uczuć. Jest on używany częściej w języku hiszpańskim niż w angielskim. Kliknij: tutaj aby znaleźć kilka pomocnych przykładów koniugacje w trybie subjunktywnym.

The nastrój imperatywny jest używany do wydawania poleceń i mówienia komuś, żeby coś zrobił w bezpośredni sposób.

Czasy czasowników

Zanim przejdziemy do Hiszpańskie tabele koniugacyjne, porozmawiajmy o czasach czasowników. Czas jest formą czasownika, która określa, kiedy dana czynność ma miejsce. Podobnie jak w języku angielskim, w języku hiszpańskim istnieją 3 czasy proste: teraźniejszy, przeszły i przyszły. Jednak zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim, istnieją również czasy złożone, takie jak present continuous czy past perfect.

Ponieważ zaczęliśmy od podstaw, zwróćmy uwagę na czasy proste. Wyobraźmy sobie, że mamy powiedzieć "czytam" po hiszpańsku. Na stronie słownik mówi nam, że "czytać" to "leer". Jak widać, końcówka czasownika "leer" to -er. Następnym krokiem jest określenie podmiotu. Hiszpańskim odpowiednikiem słowa "ja" jest "yo" (pierwsza osoba liczby pojedynczej).

W ostatnim kroku, musimy znaleźć końcówkę, która jest odpowiednia dla czasu present simple w zależności od podmiotu i końcówki bezokolicznika. I tu właśnie przydają się tabele z końcówkami czasowników.

The Present Simple: El Presente

Ten czas jest prawdopodobnie tym, z którym najczęściej się spotykasz. Wróćmy więc do naszego przykładu i przetłumaczmy "czytam" na hiszpański. Ponieważ "leer" to "-er", powinniśmy rozważyć wykres czasu teraźniejszego "-er" końcówek czasowników:

Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Pierwsza osoba -o -emos
Druga osoba (nieformalna) -es -éis
Druga osoba (formalna) -e -en
Trzecia osoba -e -en

Końcówka, która odpowiada podmiotowi "yo" to -o. Musimy więc dodać ją do rdzenia "le". Połącz to wszystko razem, a otrzymamy:

I read.

Yo leo.

Ale co z czasownikami z końcówką -ar i -ir. W tym przypadku powinniśmy postępować tak samo, ale użyć innych wykresów. Oto one:

Końcówki "-ar"

-o -amos
-as -áis
-a -an
-a -an

Przykład: Él habla inglés perfectamente bien.

On doskonale mówi po angielsku.

Końcówki "-ir"

-o -imos
-es -ís
-e -an
-e -an

Przykład: Escribimos ensayos cada semana.

Piszemy wypracowania co tydzień.

Czas przeszły prosty: El Pretérito

W języku angielskim, koniugacja do czasu przeszłego prostego zazwyczaj polega na dodaniu końcówki -ed do czasownika. Ale kiedy przychodzi do czas przeszły hiszpański koniugacja, przekształcenie bezokolicznika w formę czasu przeszłego prostego lub preterite, nie jest takie proste.

Poniżej znajduje się tabela koniugacje w czasie przeszłym. Zauważ, że formy -er/-ir mają takie samo zakończenie w tym czasie.

-ar -er/-ir
-amos -imos
-aste -asteis -iste -isteis
-aron -ió -ieron
-aron -ió -ieron

Przykłady:

Leí el libro ayer.

Wczoraj przeczytałem tę książkę.

Habló de las nuevas reformas.

On mówił o nowych reformach.

[subscription_form]

Przyszłość Prosty: El Futuro

Na pewno spodoba Ci się koniugacja czasu przyszłego w języku hiszpańskim. W tym czasie, końcówki pozostaną takie same, bez względu na to, czy czasownik kończy się na -ar, -er, czy -ir. Poza tym, nie ma potrzeby usuwania końcówki, ponieważ cały bezokolicznik jest używany jako rdzeń. Jedną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest wykonawca czasownika.

Sprawdź tabelę regularnych końcówek w czasie przyszłym poniżej:

"Końcówki "-ar, -er, -ir

-emos
-ás -éis
-án
-án

Przykłady:

En diciembre viajaré a los Estados Unidos.

W grudniu będę podróżował do Stanów Zjednoczonych.

Iré a la escuela mañana.

Jutro pójdę do szkoły.

Czas Imperfekt: El Imperfecto

W języku hiszpańskim, czas niedokonany jest używany do mówienia o powtarzających się lub nawykowych czynnościach w przeszłości i opisywania tego, co ktoś robił, kiedy nagle mu przerwano. Koniugacja czasu niedokonanego w języku hiszpańskim obejmuje dwa zestawy końcówek dla czasowników regularnych: jeden dla czasowników z końcówką -ar, a drugi dla czasowników z końcówką -er/-ir.

Po prostu usuń końcówkę bezokolicznika i dodaj właściwą z tabeli:

-ar -er/-ir
-aba -ábamos -ía -íamos
-abas -abais -ías -íais
-aba -aban -ía -ían
-aba -aban -ía -ían

Przykłady:

Nos conocimos cuando asistíamos a la escuela.

Poznaliśmy się, kiedy chodziliśmy do szkoły.

Cuando era estudiante, jugaba todo el tiempo.

Kiedy był studentem, grał przez cały czas.

Czasowniki nieregularne

Wszystkie te zasady mogą wydawać się przytłaczające, ale dzięki regularnej praktyce i korzystaniu z powyższych tabel szybko poprawisz swoje umiejętności językowe.

Ostatnia rzecz, którą powinieneś wiedzieć o hiszpańskiej koniugacji czasowników jest to, że prawie w każdym czasie istnieją czasowniki, które nie stosują się do standardowych reguł. Czasowniki te nazywane są czasownikami "nieregularnymi". Jak można sobie z nimi poradzić? Jedyne, co możesz zrobić, to zapamiętać konkretne formy tych czasowników, ponieważ typowa procedura zmiany końcówki nie działa.

Przygotowaliśmy kilka przykładów najczęściej występujących czasowników nieregularnych w różnych czasach (kiedy te nieregularności się zdarzają). Wszystkie przykłady odpowiadają nastrojowi wskazującemu.

Koniugacja Ir (iść)

Present Preterite Imperfect
voy vamos fui fuimos iba íbamos
vas vais fuiste fuisteis ibas ibais
va van fue fueron iba iban
va van fue fueron iba iban

Koniugacja czasownika (widzieć/oglądać)

Present Preterite Imperfekt
veo vemos vi vimos veía veíamos
ves veis viste visteis veías veíais
ve ven vio vieron veía veían
ve ven vio vieron veía veían

Koniugacja Oir (słyszeć/słuchać)

Present Preterite
oigo oímos oímos
oyes oís oíste oísteis
oye oyen oyó oyeron
oye oyen oyó oyeron

Hacer koniugacja w czasie przeszłym (robić/robić)

Preterite
hice hicimos
hiciste hicisteis
hizo hicieron
hizo hicieron

Koniugacje Tener (mieć)

Present Preterite Future
tengo tenemos tuve tuvimos tendré tendremos
tienes tenéis tuviste tuvisteis tendrás tendréis
tiene tienen tuve tuvieron tendrá tendrán
tiene tienen tuvo tuvieron tendrá tendrán

Koniugacja słowa estar (być)

Present Preterite
estoy estamos estuve estuvimos
estás estáis estuviste estuvisteis
está están estuvo estuvieron
está están estuvo estuvieron

Koniugacja ser (być)

Present Preterite Imperfekt
soy somos fui fuimos era éramos
eres sois fuiste fuisteis eras erais
es son fue fueron era eran
es son fue fueron era eran

Podsumowanie

Jak widzisz, różnorodność form czasowników w języku hiszpańskim jest znacznie większa niż w języku angielskim. Trzeba zapamiętać wiele reguł gramatycznych i odmienić setki czasowników, aby stać się mistrzem. Kiedy dopiero zaczynasz, wydaje się to trudne. Ale nie poddawaj się! Dzięki praktyce na pewno osiągniesz dobre wyniki.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy z koniugacją czasowników w języku hiszpańskim, czy chcesz poprawić swoje umiejętności mówienia, Preply jest doskonałym miejscem, gdzie możesz uzyskać wykwalifikowaną pomoc od native speakerów. Znajdź korepetytora, który odpowiada twojemu budżetowi i uczęszczaj na lekcje o dowolnej porze.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami.

  • Znajdź mojego korepetytora hiszpańskiego online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Klaudia Zielińska

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również