img

Autohotkey

Większość tłumaczy na początku pracy nie zastanawia się nad tym, że marnuje wiele czasu na mechanizmach, które można sobie automatyzować. Każdego dnia traci się wiele czasu na poprawianie tych samych literówek, powtarzaniu czynności na wielu plikach, przełączaniu się między programem do tłumaczenia a słownikiem, włączaniu klawiszy jak NumLk czy Caps Lock, wpisywaniu tych samych formuł w wiadomościach mailowych i wielu wielu innych czynnościach, które nie koniecznie będzie trzeba realizować w taki właśnie sposób. Dlatego warto będzie oczywiście zdecydować się na rozwiązania automatyzujące te kwestie.

Czym jest AHK?

Autohotkey to specjalna aplikacja, która będzie rozszerzać możliwości systemu Windows. Składa się z plików wykonywalnych, które będziemy samodzielnie tworzyć i programu, który będzie je wykonywał. Program ściągnąć można ze strony producenta i u siebie zainstalować. Gdy już będziemy taki program mieć trzeba przygotować skrypty, które są kluczową sprawą, jeśli chodzi o ułatwianie nam codziennej pracy. Na początku przygotowujemy skrypt Run C:ścieżka do pliku, by komputer uruchamiał się razem z tym programem automatycznie.

W ramach strony internetowej aplikacji będziemy mogli znaleźć informację na temat składni poszczególnych skryptów.

Literówki i ich poprawianie

Skrypt znajdziemy na stronie, jeśli słowo będzie wpisane błędnie to wystarczy je zaznaczyć i wpisać skrót win+H wpisując poprawną wersję, potem za każdym razem, gdy ten sam błąd będzie popełniany skrypt będzie już go uzupełniał.

Automatyzacja procesu tłumaczenia

Znaczenie słowa w słowniku

Jeśli chcemy połączyć słownik do aplikacji CAT nie będzie trzeba szukać na to rozwiązania również będzie dostępny specjalny skrypt. W ten sposób można będzie zmienić w aplikacji rozwiązania na adres ulubionego słownika w sieci.

Wpisywanie długich wyrażeń

To kolejne rozwiązanie bardzo dobrze znane, które funkcjonuje podobnie jak tak zwany Autotekst, robimy skrypt ::hotstring::wyrażenie, które ma być wpisane i przy takim rozwiązaniu dochodzić będzie do autouzupełniania.

Możliwości tej aplikacji są rzeczywiście rozliczne. Jeśli chcemy z niej skorzystać i w pełni cenić jej możliwości będziemy musieli rozwijać także swoje umiejętności programistyczne, tylko wtedy w pełni będziemy w stanie ten program dobrze wykorzystać i docenimy jego rozliczne możliwości. Jeśli chcemy zautomatyzować swoją pracę przy tłumaczenia to bez wątpienia warto mieć ten program i skorzystać z jego rozlicznych możliwości, na pewno docenimy to jak funkcjonuje i jak ułatwia pracę przy tłumaczeniach.

Justyna Kalinowska

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również