img

Jak uczyć się języka z domu | Porady ekspertów, jak nauczyć się języka w dowolnym miejscu

Jednym z największych powodów, dla których ludzie nie uczą się języków obcych, jest to, że nie przebywają w kraju, w którym mówi się danym językiem. Jednak według eksperta w dziedzinie nauki języków obcych, Johna Fotheringhama, stworzenie warunków do nauki języka we własnym domu jest całkowicie możliwe.

John Fotheringham jest językoznawcą, nauczycielem i autorem, który spędził dwie dekady na poznawaniu najskuteczniejszych sposobów nauki języka - i dowiadywaniu się, co nie działa. Do tej pory nauczył się portugalskiego, francuskiego, japońskiego, chińskiego i studiował jeszcze kilka innych języków. John uczy samodzielnych uczniów, jak osiągnąć płynność w dowolnym miejscu na świecie, stosując metodę Anywhere Immersion™, na stronie LanguageMastery.com, a także przeprowadza wywiady z najlepszymi uczniami języków obcych na świecie w programie The Language Mastery Show

.

Spotkaliśmy się z Johnem, aby dowiedzieć się: jakie są najlepsze sposoby na naukę języka z domu? Dowiedzieliśmy się, jakie są najważniejsze nawyki skutecznych, samodzielnych uczących się języków, jak zoptymalizować swoją pamięć, aby nowe słownictwo utkwiło w pamięci oraz jak wybierać materiały, które pasują do Twoich zainteresowań, celów i stylu nauki.

Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze wskazówki, narzędzia i ćwiczenia, które John poleca, aby rozpocząć naukę dowolnego języka, gdziekolwiek jesteś!

Tematy: Jak uczyć się języka z domu?

  • Co to są techniki "Anywhere Immersion™"?
  • Netflix do nauki języków obcych (i jak sprawić, by był bardziej użyteczny)
  • Jak lepiej korzystać z aplikacji językowych?
  • Dlaczego warto tworzyć własne flashcards?
  • Nauka słownictwa w kontekście z wykorzystaniem cloze deletion
  • Doskonalenie umiejętności mówienia w domu
  • Nawyki i metody najlepszych uczących się języków obcych
  • Wykorzystanie gier wideo do nauki języka
  • Najczęstsze błędy w nauce języków obcych i utrzymywanie motywacji
  • Tygodniowa rutyna Johna w nauce języków obcych

Wolisz tylko audio? Posłuchaj podcastu Preply????

Wymienione narzędzia, zasoby i pomysły

  • Anki: Darmowe oprogramowanie typu open-source do tworzenia własnych flashcards i nauki z wykorzystaniem techniki powtarzania.
  • Cały japoński przez cały czas: Blog Khatzumoto o całkowitym zanurzeniu się w języku.
  • Clozemaster: Wykorzystuje metodę 'Cloze deletion', aby pomóc ci w nauce słownictwa w kontekście.
  • Discipline Equals Freedom, autor: Jocko Willink: Książka emerytowanego oficera U.S. Navy SEAL, autora i podcastu o tym, jak zwiększyć swoją dyscyplinę, aby robić postępy.
  • Nauka języków z Netflixem: Rozszerzenie Chrome, które umożliwia jednoczesne oglądanie napisów w języku docelowym i ojczystym oraz eksportowanie słownictwa do Anki.
  • Planer nauki języków obcych: Post na blogu zawierający szablon, który pozwoli Ci stworzyć rutynę nauki języka tydzień po tygodniu i zachować dyscyplinę, aby osiągnąć swoje cele.
  • Start with Why , Simon Sinek: Bestsellerowa książka o tym,dlaczego to, co robimy, staje się bardziej skuteczne, gdy wiemy, dlaczego to robimy.
  • Steve Kaufmann: kanał YouTube inspirującego poligloty, który zna 20 języków, a wielu z nich nauczył się w wieku 50, 60 i 70 lat.
  • Podcast The Language Mastery Show: Podcast, który bada zwyczaje, metody i sposób myślenia poliglotów, lingwistów i osób uczących się języków obcych.
  • Top activities to learn a language: Wpis na blogu zawierający badania na temat najpopularniejszych zajęć, dzięki którym ludzie uczą się języka.
  • Dlaczego Duolingo nie sprawi, że staniesz się biegły (ale dlaczego mimo to powinieneś z niego korzystać): Wpis na blogu dotyczący wartości i pułapek związanych z używaniem Duolingo do nauki języka.

Najważniejsze spostrzeżenia dotyczące nauki języka z domu

Podczas prawie godzinnej rozmowy John udzielił niesamowitej ilości wskazówek dotyczących samodzielnej nauki języka. Trudno było wybrać tylko kilka, ale oto cztery z naszych ulubionych.

Znajdź swój powód do nauki języka

Jeśli nie masz dobrego powodu, aby uczyć się języka, naprawdę trudno będzie Ci się go trzymać. Musisz mieć bardzo mocne "dlaczego"... konkretny powód, na przykład: "Zamierzam poprosić rodziców mojej dziewczyny o błogosławieństwo, aby za sześć miesięcy oświadczyć się ich córce".

Widzisz, jakie to namacalne, jasne i emocjonalne? Wiele osób myśli: "Fajnie byłoby mówić w innym języku". To prawdopodobnie nie wystarczy. Nie pomoże Ci to przetrwać tych dni, kiedy nie masz ochoty na pracę.

Zwiększ swoją styczność z językiem

Warto zadać sobie pytanie: ile z języka docelowego słyszę, widzę, smakuję i dotykam w ciągu dnia? W jakim stopniu moje otoczenie zapewnia mi tę ekspozycję?

Spróbuj zachować równowagę między tymi czterema różnymi umiejętnościami w ciągu dnia i zapisz to w kalendarzu. Dosłownie zrób sobie harmonogram i zdecyduj z wyprzedzeniem, co i kiedy będziesz robić danego dnia. Zapisz to w kalendarzu, bo jeśli pozostawisz to przypadkowi lub nadziei, prawdopodobnie nic z tego nie będzie. Traktuj to jako święty czas na doskonalenie się, rozwój i kontakt z tym pięknym językiem i kulturą. W pracy odkładasz czas na ważne spotkania, dlaczego więc nie potraktować tego w ten sam sposób?

Stwórz swoje własne flashcards językowe

Jednym z największych problemów, z jakimi się spotykam, jest to, że ludzie po prostu ściągają gotowe zestawy karteczek. Problem w tym, że po pierwsze, nie są one dostosowane do Ciebie ani do Twoich potrzeb. Po drugie, zazwyczaj są to najgorsze z możliwych kart, czyli pojedyncze słowo z językiem docelowym po jednej stronie i tłumaczeniem po drugiej. Zamiast tego należy przygotować własne fiszki i upewnić się, że treść na nich zawarta jest bardziej kontekstowa

: że znajdują się na nich pełne zwroty lub zdania, a najlepiej, aby te zwroty i zdania pochodziły z treści, których właśnie słuchasz lub czytasz. Można wykorzystać treści z filmów, programów telewizyjnych, podcastów, artykułów, a nawet otrzymanych e-maili. Każda treść jest dobra, ale używaj tylko tych materiałów, ponieważ wtedy rzeczywiście ćwiczysz i naśladujesz prawdziwy język. Nie wymyślasz go.

Zbuduj silne nawyki uczenia się języka

Nie polegałbym tylko na motywacji - polegałbym na dyscyplinie. Dyscyplina jest jak mięsień: za każdym razem, gdy zrobisz powtórkę czegoś, czego nie chcesz, stajesz się trochę silniejszy, i to samo dotyczy języków. Dlatego następnym razem, gdy z samego rana nie będziesz miał ochoty się uczyć, zmuś się do tego. Wyrób w sobie nawyk minimalny. Może to być tylko jedna lekcja na Duolingo, aby zacząć. Samo to oczywiście nie sprawi, że szybko staniesz się biegły, ale lepsze to niż "dzień zero".

A jeśli zdarzy się, że opuścisz jeden dzień, upewnij się, że zaczniesz od następnego. Należy unikać dwóch dni zerowych z rzędu. Opuszczenie jednego dnia to przypadek - opuszczenie dwóch dni to nowy nawyk.

Zrozumienie najczęstszych błędów językowych

Najczęstsze błędy popełniane podczas nauki języka są związane z psychologią. Im więcej rozmawiam ze znakomitymi uczniami, tym bardziej uświadamiam sobie, że efektywna nauka zależy od tego, jak

myślisz o swojej zdolności do nauki języka. Widzę wiele ograniczających przekonań, które sabotują ludzi, zanim jeszcze zaczną naukę. Na przykład: Jestem za stary, nie jestem dobry w językach, nie mam czasu, nie mam genu językowego... wszystkie te przekonania są kłamstwem. Weźmy na przykład Steve'a Kaufmanna: zna dwadzieścia języków. I nadal się ich uczy, mając 70 lat. Jeśli masz któreś z tych ograniczających przekonań, musisz być ze sobą szczery. One po prostu nie są prawdziwe. Ale jeśli w nie wierzysz, stają się prawdą.

Ćwicz, gdziekolwiek jesteś

Rada Johna była niezwykle cenna dla każdego, kto chce się uczyć języka, zwłaszcza jeśli nie jest się w kraju, w którym mówi się tym językiem. Dzięki narzędziom online, dyscyplinie, silnym motywom i angażującym zajęciom każdy może nauczyć się języka - nawet z własnego salonu!

Jednym z podstawowych nawyków, które radzi John, jest rozmowa z korepetytorem online. "Rozmowa z korepetytorem online jest pod wieloma względami lepsza i bardziej pomocna niż rozmowa z innymi osobami w zwykłym otoczeniu. Dzieje się tak dlatego, że jest całkowicie skoncentrowana na Tobie, uczniu. Korepetytor będzie notował na czacie różne rzeczy: słowa, których nie znasz, nowe zwroty, może też udostępnić Ci materiały do nauki. Po fakcie masz też zapisane, że możesz do niego wrócić i go przejrzeć".

Jeśli chcesz ćwiczyć swoje umiejętności językowe w domu, zapoznaj się z ofertą naszych korepetytorów online i wprowadź ten podstawowy nawyk do swojej rutyny uczenia się języków obcych.

Mamy korepetytorów online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 2995 opinii, "Doskonały"

Marcin Jaworski

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również