img

Planer nauki języków obcych: Przewodnik do stworzenia idealnego planu nauki [+ szablon].

Jaki jest główny powód, dla którego ludzie nie osiągają sukcesów w nauce nowego języka?

Language Pro przeprowadził ankietę wśród 85 rodowitych Anglików, którzy nie planują nauki języka obcego. Ich najczęstsza wymówka? "Nie mam czasu."

Jednak sztuczka polega na tym, aby nie mieć więcej czasu, ale na znaleźć więcej czasu! Korzystając z planu nauki języka, możesz uporządkować swój plan zajęć i wyeliminować czasochłonne nawyki, które nie przyczyniają się do realizacji Twoich celów.

W tym artykule przedstawimy Ci darmowy planer nauki języków obcych który pomoże Ci zarządzać swoim planem zajęć. Ale najpierw omówimy sprawdzoną technikę, która zainspirowała nasz planer nauki języków obcych i która może przenieść Twoje umiejętności językowe na wyższy poziom.

Sprawdzony sposób na zaplanowanie celów nauki języka

Istnieją tysiące udokumentowanych metod wyznaczania celów i osiągania ich. Wybór metody to bardzo indywidualny proces. Ale od lat 50.XX wieku tysiące osób i firm stosuje sprawdzoną technikę wyznaczania celów zwaną OKR.

OKR to skrót od Cele i Kluczowe Wyniki. Technika ta jest wykorzystywana przez duże firmy na całym świecie, takie jak Amazon, Google czy Spotify. Jednak wiele osób używa OKR również do realizacji swoich celów osobistych.. Jaka jest różnica między celem a kluczowym wynikiem? Cóż, najprościej rzecz ujmując:

 • Cel: Końcowy rezultat, który chcesz osiągnąć
 • Kluczowy rezultat: Konkretne rzeczy, które zamierzasz zrobić, aby osiągnąć swój cel (wyniki)

Oto przykład, jak mógłbym użyć systemu OKR, aby schudnąć:

 • Cel: schudnąć 10 kilogramów w ciągu 3 miesięcy
  • Kluczowy rezultat 1: Chodzić na siłownię 3 razy w tygodniu
  • Kluczowy rezultat 2: Gotuj 1 nowy zdrowy posiłek w każdym tygodniu
  • Kluczowy rezultat 3: Zyskaj 8 godzin dobrej jakości snu każdej nocy

OKR to system pozwalający na tworzenie lepszych nawyków, osiąganie celów i umożliwiający rejestrowanie postępów. Poniższy szablon planu nauki języków obcych jest inspirowany systemem OKR, dzięki czemu możesz osiągnąć swoje cele i zobaczyć namacalny postęp po drodze.

Szablon planu nauki dla uczących się języków obcych

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wersję pełnowymiarową.

Możesz wykorzystać ten planer nauki języka na kilka sposobów. Możesz go wydrukować lub narysować w notatniku. Możesz też przykleić swój tygodniowy plan na ścianie lub dodać go do kalendarza Google, aby być na bieżąco i pamiętać o czasie i celach nauki. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które sprawią, że Twój plan nauki języka będzie wartościowy i skuteczny.

Warsztaty: Zbuduj swój indywidualny plan nauki (i trzymaj się go)

Weź udział w warsztatach na żywo z YouTuberką i trenerką językową Lindie Botes, aby stworzyć swój osobisty plan nauki języka i trzymać się go w 2022 roku.

 • Zarejestruj się teraz

Jak stworzyć swój harmonogram nauki języka?

1. Skup się na tym, co możesz osiągnąć w każdym tygodniu

Aby osiągnąć duże cele, musisz wprowadzić małe zmiany w swojej rutynie. Dlatego zalecamy planowanie każdego tygodnia, a nie całego miesiąca czy roku. Dzięki temu cele będą mniejsze, bardziej osiągalne i mniej przerażające. Ponadto, jeśli życie przeszkodzi ci w realizacji celów, nie będziesz mieć poczucia, że nieodwracalnie wypadłeś z toru, co jest prawdopodobne, jeśli przez cały tydzień nic w kalendarzu na cały miesiąc. Używaj tego planera co tydzień, aby zwizualizować swoje ambicje i skupić się na postępach.

2. Miej swoje cele w zasięgu wzroku

W szablonie znajdują się dwie sekcje inspirowane OKR, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele. Twoja strona cel to duży, ambitny cel - i powód, dla którego uczysz się języka. Typowe cele mogą obejmować:

 • Przeprowadzka do innego kraju
 • Zdanie egzaminu językowego na poziomie B2
 • Rozwój zawodowy i rozmowa z klientami, współpracownikami i klientami

Wszystkie ambitne cele wymagają jednak działań, które można podjąć. kluczowy rezultat wchodzi w grę. Możesz dodać do trzech kluczowych rezultatów, aby osiągnąć swój cel (w zależności od tego, ile czasu chcesz poświęcić na naukę). Kluczowe rezultaty powinny być łatwymi do zmierzenia celami, które pomogą Ci w osiągnięciu celu.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

3. Burza mózgów, aby uniknąć nudy

Zanim rozpoczniesz naukę języka, zrób burzę mózgów na temat zajęć, które sprawią, że nauka języka będzie dla Ciebie przyjemnym i efektywnym procesem. Jest tak wiele zajęć, dzięki którym możesz uczyć się języka w domu, a my dodaliśmy kilka przykładowych zajęć dla kogoś, kto chce zaimponować rodzinie swojego partnera. Taka osoba będzie czytać najnowsze wiadomości i słuchać podcastów, aby mieć o czym rozmawiać z rodziną. Może także:

 • przeczytać 5 stron książki
 • wysłuchać 30 minut podcastu
 • Obejrzeć program Netflix, robiąc przerwy na powtórzenie wymowy i zanotowanie nowego słownictwa
 • Rozmawiać z przyjacielem lub partnerem z wymiany językowej partnerem
 • Zanurzyć się w rodzimej muzyce i śpiewać teksty piosenek

Po burzy mózgów masz teraz ciekawą listę zajęć, które mogą urozmaicić Twoją rutynę nauki języka w każdym tygodniu. Zmieniaj zajęcia regularnie, a pokochasz proces uczenia się.

4. Bądź wszechstronny

Chociaż mówienie jest często uważane za najlepszy sposób nauki językapowinieneś starać się uczyć się czytania, pisania, mówienia i słuchania tak równomiernie, jak to tylko możliwe. Pozwoli to na lepsze zrozumienie różnych aspektów języka. Na przykład słuchanie podcastów pomoże Ci zrozumieć, jak wymawiać i powtarzać nowe słowa, co z kolei poprawi Twoje mówienie!

W szablonie znajdziesz również wiersz w całości poświęcony poszerzaniu słownictwa. Dzięki temu będziesz mógł odświeżyć sobie wszystkie nowe słowa, które poznałeś podczas słuchania, czytania i rozmów. Pobierz aplikację do robienia karteczek, taką jak Quizlet lub . Drops aby ćwiczyć, kiedy tylko masz wolną chwilę.

5. Dostosuj swój szablon do swoich potrzeb

W szablonie znajdziesz rubrykę dotyczącą czasu, jaki planujesz przeznaczyć na naukę, oraz czasu, jaki faktycznie osiągasz. Dzięki tym znacznikom będziesz mógł sprawdzić, czy osiągasz swoje cele, czy może powinieneś sobie trochę ulżyć.

W pierwszych tygodniach zwróć uwagę na te liczby i sprawdź, ile czasu jest realistyczne dla Twojego planu zajęć. Jeśli sesje nauki wydają Ci się zbyt krótkie, dodaj więcej minut. Jeśli są zbyt długie, nie stresuj się! Najważniejsze jest, aby nie czuć się źle, jeśli nie uczysz się tak szybko jak inni. Zamiast tego skup się na tym, by każdego dnia stawać się odrobinę lepszym.

6. Nie ucz się codziennie

Jeśli będziesz uczyć się języka codziennie, możesz zrobić duże postępy, ale szybko poczujesz się wyczerpany. Odpowiedni odpoczynek i sen są bardzo ważne, aby utrwalić wszystko, czego się nauczyłeś, wynika z badania opublikowanego w Nature.

Ucz się 5 dni w tygodniu, maksymalnie maksimum! Jeśli masz dodatkową pasję i motywację, zawsze możesz poświęcić się lekkiej aktywności w dni odpoczynku, np. słuchaniu muzyki lub oglądaniu filmu w języku docelowym.

7. Kontroluj postępy dzięki punktom kontrolnym

Po każdym miesiącu sprawdź, co u Ciebie. Używaj dziennika (najlepiej tego samego, którego używasz do ćwiczenia pisania w języku docelowym), by zadawać sobie następujące pytania

 • Czy w tym miesiącu udało mi się osiągnąć moje cele? Dlaczego lub dlaczego nie?
 • Co zrozumiałem/am najlepiej?
 • Co zrozumiałem/am najsłabiej?
 • Czy powinienem zmienić moje zajęcia w przyszłym tygodniu?
 • Czy powinienem zwiększyć lub zmniejszyć ilość czasu przeznaczonego na naukę?

Te pytania pomogą Ci zaplanować kolejne cele, uniknąć plateau w nauce języka, a także śledzić postępy, jakie robisz - to ogromny motywator!

Porady ekspertów w dziedzinie nauki języków obcych dotyczące rutyny uczenia się

Wiemy, że planowanie i realizowanie efektywnej rutyny w nauce języka może być trudne, dlatego porozmawialiśmy z kilkoma ekspertami! Poniżej znajdziesz wskazówki od dwóch nauczycieli Preply English tutorówa także członka zespołu ds. programów nauczania Preply. Oto ich najważniejsze czynniki, które pomogą Ci stworzyć efektywny plan nauki.


Jan
Ekspert w dziedzinie nauczania języka angielskiego, specjalizujący się w przygotowaniu do IELTS

 • Upewnij się, żewliczać wszystkie cztery umiejętności: Czytanie, Pisanie, Słuchanie i Mówienie.
 • Korzystaj z materiały autentyczne (prawdziwe wiadomości, wpisy na blogach, dyskusje w talk show itp.) oprócz podręczników.
 • Wyznacz sobie w ciągu dnia krótkie okresy czasu na naukę języka angielskiego. Wystarczy 15-20 minut na każdą sesję, ale musisz trzymać się planu! Po kilku tygodniach stanie się to częścią Twojej rutyny i nie będziesz nawet myślał o tym, żeby to robić. stanie się to nawykiem, tak jak ćwiczenia fizyczne!
 • W miarę możliwości umilaj sobie "czas językowy" - rozmawiaj z przyjaciółmi po angielsku, oglądaj dobre filmy z napisami itp. Im Im więcej przyjemności będziesz czerpać z nauki, tym łatwiejsza ona będzie.
 • Znajdź dobrego korepetytora. Możesz wiele zrobić sam, ale dobry nauczyciel zauważy, gdzie potrzebujesz wskazówek i informacji zwrotnychodpowie na Twoje pytania i będzie Cię motywował.


Sylvia
Kierownik działu metodologii w Preply, tworzącego skuteczne materiały do nauki języków obcych.

Osoby, które odnoszą sukcesy w nauce języków obcych, starają się wygospodarować w swoim planie zajęć czas na naukę języka, przeznaczając na nią 10-15 minut dziennie

. Mają plan nauki języka, w którym czas przeznaczony jest na ćwiczenia.

Uczniowie, którzy mają plan nauki czują się odpowiedzialni za wykonanie wyznaczonych zadań. W dzisiejszych czasach czas jest cennym towarem, a Uczniowie, którzy koncentrują się na nauce, traktują ten czas jako inwestycję. Efektywna nauka języka oznacza posiadanie jasnego celu i świadomość, że każda sesja nauki przybliża nas o krok do jego osiągnięcia. Uczenie się mało i często pomoże Ci osiągnąć cel szybciej niż jedna sesja maratońska raz w tygodniu. Bingo jest dla Netflixa, a nie dla nauki języków!


Leonah
Certyfikowany native English Tutor. Trener egzaminacyjny dla IELTS, TOEFL, TOEIC i Cambridge ESOL.

Nauka nowego języka jest zobowiązaniem, które wymaga efektywnego planowania i realizacji.
Podczas planowania skup się na następujących kwestiach:

 1. Znajdź najlepszą najlepszą metodę nauki języka i dopasuj ją do swojego planu dnia (samodzielna nauka lub z korepetytorem online). korepetytorem online).
 2. Dowiedz się, jakim typem uczącego się jesteślogicznym, samotnym, towarzyskim, słuchowym lub kombinacją więcej niż jednego z tych typów.
 3. Traktuj naukę języków obcych w taki sam sposób, w jaki traktujesz swoje terminy i spotkania i dodaj ją do swojego kalendarza z przypomnieniami.

Realizuj swój plan nauki:

 1. Znajdź regularny czas, kiedy możesz się skupićzwłaszcza na gramatyce i pisaniu.
 2. Wykorzystaj martwy czas Wykorzystaj czas wolny, np. podczas dojazdów do pracy, na czytanie i słuchanie, a także ucz się flashcards w podróży. Możesz też wykorzystać czas wolny pod koniec dnia - na oglądanie telewizji, oglądanie filmów w języku docelowym lub ćwiczenie rozumienia ze słuchu.
 3. Spróbuj powiązać naukę języka z codziennymi zadaniami i spróbuj opowiedzieć o otaczającym cię świecie - Jest to bardzo skuteczna metoda.

Szybciej osiągaj swoje cele z korepetytorem online

Osiągnięcie celu w nauce języka nie jest czymś, co można łatwo zrobić samemu. Potrzebujesz kogoś, z kim mógłbyś regularnie rozmawiać, a także kogoś, kto poprawi Cię za każdym razem, gdy popełnisz błąd i wskaże Ci właściwy kierunek.

Korepetytor online może być osobą, która dopasuje się do Twojego planu dnia i pomoże Ci ćwiczyć wszystkie podstawowe umiejętności językowe jednocześnie. Dzięki Preply możesz wybierać spośród 1000 ekspertów korepetytorów onlinektórzy poprowadzą Cię przez wszystkie wyzwania, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć podczas nauki wymarzonego języka. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest poprawa angielski w biznesie lub znajomość podstaw języka hiszpańskiego podczas podróży do Ameryki Łacińskiej, z Preply znajdziesz idealnego nauczyciela, który pomoże Ci osiągnąć Twój cel.

Mówi się, że "cel bez planu to tylko życzenie". Zbuduj swój plan wraz z korepetytorem językowym, a szybko podejmiesz kroki, aby zrealizować swoje cele językowe.

Justyna Kalinowska

Redakcja vincecarter.pl

Zobacz również